Centralny Port Lotniczy
–Projekt

Zarys problematyki
Geopolityka: Polska zwornikiem
Prognozy transportowe
Przyszłość kolejnictwa
Ekonomia i demografia
Zróżnicowanie gospodarcze
Obszar oddziaływania
Przyszłość lotnictwa
Prędkie koleje w służbie CPL
Teren CPL
Finansowanie
Zakończenie
Aneksy
Struktura portu lotniczego
Prędkie koleje w Polsce
Retrospekcja (Raport...)
Prehistoria projektu
Pozostałe materiały
Polityka zaniechań: PTP do 2025
Przepustowość lotnisk wzrośnie
Transport w perspektywie
30 lat
Grodzisk po raz trzeci
CPLPolski i wschodniej Europy
CPL nad skrzyżowaniem kolei
Zacofanienaszą szansą
ILUSTRACJE
INFORMACJE i linki
Strona główna

9. Prędkie koleje w służbie CPL

9.1. Nie podlega dyskusji, że pierwsza linia kolejowa dużej prędkości powstanie w Polsce na 30-letniej Centralnej Magistrali Kolejowej, w wyniku modernizacji oraz przebudowy końcowych odcinków do Katowic i Krakowa. Przedłużenie CMK o 8 km na północ doprowadzi prędkie pociągi z południa pod centralny terminal CPL.

Natomiast pierwszą linią dużej prędkości budowaną od podstaw będzie "wytęskniona" przez wizjonerów UE magistrala transeuropejska Berlin–Moskwa. W służbie CPL, jej pierwszy, stukilometrowy odcinek połączy Warszawę ze stacją przelotową na północy Łodzi. Ponieważ kolej ta pobiegnie mniej więcej równolegle do autostrady A2 (a odcinkami wręcz wzdłuż A2 – gdyby nie było za późno!), miejsce dla niej jest tylko po północnej stronie A2 – zresztą zgodnie z planami sprzed 10 lat.

W drugiej kolejności magistrala transeuropejska zostanie przedłużona pod Poznań.

Dlaczego "stacja przelotowa na północ od Łodzi" oraz "pod Poznań", a nie "do Poznania"? Otóż specyfika polskiej demografii nakazuje przyjęcie wzorca francuskiego (zob. porównanie linii francuskiej z linią niemiecką, pkt 5.5), polegającego na tym, że prędka kolej omija nawet milionowe metropolie – do których wjeżdżają w zasadzie jedynie pociągi kończące tam bieg (przykład: Lyon, miasto wielkości Warszawy, omijane jest przez pociągi zdążające z Paryża do Marsylii).

Szlaki transportowe wokół CPL
Szlaki transportowe wokół CPL.

9.2. Ewentualna zwłoka w budowie magistrali transeuropejskiej nie musi oznaczać fiaska "stacji pod terminalem". Gdyby pierwszy moduł CPL miał być gotowy przed uruchomieniem tej magistrali, dojazd z Warszawy i z Łodzi może być zapewniony dwiema istniejącymi liniami, wybiegającymi widełkowato z Warszawy na zachód: historyczną koleją warszawsko-wiedeńską (kierunek Grodzisk–Żyrardów–Skierniewice) i linią "poznańską" (kierunek Błonie–Sochaczew–Łowicz) – po wybudowaniu łącznic między nimi a przedłużeniem CMK pod lotnisko.

9.3. W tym wariancie ekspresy lotniskowe z Warszawy Centralnej jechać będą torami dalekobieżnymi do Grodziska (vmax = 200 km/h), skąd łącznica skręcająca na północ doprowadzi je do przedłużonej CMK. Powrót do Warszawy nie będzie wymagał odwrócenia kierunku jazdy, gdyż podobna łącznica powstanie między stacją pod CPL a linią sochaczewską przez Błonie – która otrzyma drugą parę torów, ze złagodzonymi łukami. Wyposażone w dwa tory, obie łącznice pozwolą wprowadzać na stację CPL również pociągi podmiejskie z obu linii.

To przejściowe rozwiązanie wydłuży jednak dojazd z Warszawy Centralnej do 20'.

Dwie łącznice w kierunku zachodnim, wyprowadzą na "stare" szlaki pociągi spod CPL: w kierunku Łodzi Fabrycznej i Częstochowy oraz w kierunku Łowicza–Kutna–Bydgoszczy i Poznania (Szczecina).

9.4. Ponieważ w naszych wcześniejszych rozważaniach wyszliśmy już poza granice Polski, dopowiedzmy teraz, w jaki sposób CMK doprowadzona zostanie do granicy z Czechami. Otóż zgodnie z dawnymi planami PKP, w miejscu gdzie biegnąca na południe linia skręca na zachód, by w końcu wejść na starą kolej "wiedeńską" na północ od Zawiercia, planowany jest nowy szlak prosto na południe, przez Jurę Krakowsko-Częstochowską, z wykorzystaniem rewelacyjnej zdolności prędkich pociągów do pokonywania wzniesień. Następnie, po przecięciu E30 między Katowicami a Krakowem (w okolicach Jaworzna?), przedłużenie CMK dotrze do granicy z Czechami, gdzieś na północ od Cieszyna. W perspektywie (etap C) powstanie więc prędka kolej do Brna, Wiednia i Bratysławy.

9.5. W dalszej przyszłości lokuje się budowa prędkiej kolei do Lublina i dalej do Lwowa oraz do Białegostoku i dalej do Wilna i ew. Mińska–Moskwy. O ile do Lublina przyjdzie budować nową linię, do której w przyszłości z centralnego lotniska dojedziemy zmodernizowaną linią tranzytową (Skierniewice–) Czachówek–Pilawa, z ominięciem Warszawy, o tyle do Białegostoku można będzie wykorzystać prosto biegnącą kolej "petersburską", do której dobuduje się nową parę "prędkich" torów.

9.6. Na zachód od Warszawy, po opuszczeniu wykopu linii średnicowej za ulicą Towarową, transeuropejska magistrala może biec prosto przez mało użytkowane tereny kolejowe, pokonując ewentualne przeszkody w wykopie. Przejście pod Prymasa Tysiąclecia możliwe będzie już 200 m na północ od stacji Warszawa Zachodnia.

Dalej mamy znowu tereny kolejowe aż do Gołąbek, gdzie przyjdzie pokonać (w wykopie, ew. krytym) wąskie gardło między osiedlem mieszkaniowym a linią E20. Następnie, niemal do Błonia, nowa kolej może biec równolegle do E20. Zamiast łuku w prawo do Błonia, linia skieruje się prosto pod centralne lotnisko i dalej wokół Puszczy Bolimowskiej w kierunku Łodzi, mijając Stryków od północy. Oczywiście perony pod terminalem powstaną na "stacyjnym" odgałęzieniu magistrali, dzięki czemu pociągi przelotowe nie będą musiały zmniejszać prędkości.

Takie poprowadzenie pierwszego odcinka magistrali transeuropejskiej zapewni dojazd z Warszawy Centralnej do CPL w 12 minut.

Z drugiej strony CPL, dojazd do Łodzi zajmie 25'–28', zależnie od stopnia modernizacji odcinka między stacją przelotową Łódź a Dworcem Kaliskim. W sumie, przejazd z Warszawy Centralnej do Łodzi z postojem pod CPL zajmie 40'–43'.

<Poprzednia strona      Strona główna      Do góry strony     Ilustracje     Następna strona>


Projekt (oraz witryna) sponsorowany przez
Churchill-Jankowski Enterprises Ltd
Autorzy: Bogusław Jankowski i zespół

C-J

Editor (B. Jankowski) <master@airport-on-rails.org>
Webmaster: IGR-Neomedia <neomedia@igr.com.pl>
(Initially: R. Czapski <megar@megar.com.pl>)